ŻYWOT ŁOWIECKI
„Żywot łowiecki ma w sobie to niezrównanie rozkoszne, że jest cały stopniowym wcielaniem w życie i ziszczaniem się najczarowniejszych snów. Jawa zaś od tych snów bywa najczęściej stokroć jeszcze piękniejsza.
… Pierwszy lis – to triumf przebiegłości młodzieńczej nad przebiegłością chytrego zwierza.
… Pierwszy dzik – to już zdobycie ostróg rycerskich.
… Pierwszy kozioł w majowy poranek na leśnej polanie z podjazdu… nie strzelony – to pierwsze zwycięstwo w nas poety-myśliwego nad młodym strzelcem.
… Pierwsze polowanie na wiosennym ciągu na słonki wieczorem – to pierwsza schadzka miłosna myśliwego z dziewiczą przyrodą.
… Pierwszy cietrzewi tok – to pierwsza nasza noc miłości z ukochaną naturą.
A pod pieśnią głuszca – po raz pierwszy posłyszaną – następują zaślubiny na wieki wieków duszy myśliwskiej z duszą puszczy…”
Julian Ejsmond
HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Lasy i pola Pogórza Dynowskiego tworzą nie tylko piękno krajobrazu ale również obfitują w zwierzynę i ptactwo łowne. Swoją ostoję mają tutaj między innymi: jelenie, sarny, dziki, a od czasu do czasu pojawiają się również i wilki. Zwierzynę drobną reprezentuje: borsuk, lis, kuna i zając, a łowne ptactwo jarząbek, kuropatwa i kaczki oraz od 1973 r. introdukowany bażant. Warunki łowieckie i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, doprowadziły do utworzenia i aktywnego działanie wielu kół łowieckich. Jednym z kół jest Koło Łowieckie „SZARAK w Błażowej, którego historia nierozerwalnie związana jest z Gminą Dynów i gminą Błażowa. Uwarunkowane się to jest z dzierżawionymi obwodami oraz miejscem zamieszkania większości myśliwych, członków koła. Koło zostało założone przez Andrzeja Wąsowicza z Harty w 1952 roku i początkowo siedzibę miało w Dynowie.
Pierwszymi członkami koła byli między innymi :
- Andrzej WĄSOWICZ z Harty
- Izydor MYĆKA z Łubna
- Władysław KOCAJ z Harty
- Stanisław POCZĄTEK z Błażowej
- Marcin BAL z Błażowei
- Józef SOWA z Piątkowej
- Tadeusz OLSZEWSKI
- ks. Józef KRUCZEK proboszcz z Błażowej
- Stanisław ZABÓJ z m. Nozdrzec
- Marcin BAL z Błażowej
- Józef HAŁAS z Piątkowej
- Ignacy FUKSA z Łubna
- Józef NIEMIEC z m. Nozdrzec
Pierwszym prezesem koła został Andrzej WĄSOWICZ , a łowczym Władysław KOCAJ. Od założenia do chwili obecnej koło dzierżawi te same 2 obwody łowieckie, o łącznej powierzchni 15.850 ha w tym 3200 lasu. Obwody te obejmują wsie: Łubno, Hłudno, Ulanica, Harta, Dylągówka, Szklary, Piątkowa, Futoma, Nozdrzec i Hyżne oraz części miast Dynów i Błażowa. Przez minione 55 lat przewinęło się przez koło ponad 250 myśliwych i obecnie liczy 53. Aktualnie skład zarządu stanowią: prezes Mieczysław BROSZKIEWICZ, łowczy Janusz MUCHA, sekretarz Ryszard HUS i skarbnik Zbigniew ZIAJA. Komisja Rewizyjna: przew. Kazimierz BETLEJA, członkowie Andrzej BEDNARZ i Antoni TWARDY.
Myśliwi przez kolejne lata prowadzili aktywną gospodarkę łowiecką, której głównym celem była odbudowa ilościowa gatunków łownych tj. jelenia, sarny oraz dzików, a poprzez selekcyjny i kontrolowany odstrzał do poprawy jej kondycji.
W pierwszych latach działalności na dzierżawionych obwodach dokonywano sporadycznego odstrzału dzików i jeleni, które nie miały tutaj ostoi, pozyskiwano głównie zająca i sarnę, a z drapieżników lisa. Poprzez systematyczną i właściwą gospodarkę łowiecką, na obwodach zakwalifikowanych jako słabe i bardzo słabe, doprowadzono do takiego stanu ilościowego, który pozwala na coroczny odstrzał kilku jeleni, kilkudziesięciu dzików i saren. Roczne plany pozyskania, uzgadniane z gminami, a zatwierdzane przez nadleśnictwa mają za zadanie utrzymanie w obwodach takiej populacji zwierzyny aby wyrządzane szkody były znośne gospodarczo. Każdego roku koło wypłaca rolnikom kilka tysięcy złotych jako częściową rekompensatę za wyrządzone szkody przez zwierzynę.
Logo koła projekt J. Mucha, wyk. Bogdan Sieńko
W 2007 roku koło obchodziło 55 jubileusz. Tak jak w latach ubiegłych również i tym razem ta rocznica była uroczyście obchodzona, a dla jej upamiętnienia wydany został kolejny okolicznościowy znaczek do kapelusza.
Z okazji 20 – lecia wykonano kilkanaście pamiątkowych plakietek na brzozowej desce.
Koło Łowieckie „SZARAK” w Błażowej jako pierwsze w Okręgu Rzeszowskim PZŁ, bo już w 1989 r przeprowadziło introdukcje bobrów i aktualnie w rejonie ich zasiedlenia jest 200 ha rezerwat przyrodniczy „Mójka” ze ścieżkami dydaktycznymi dla młodzieży.
Praca przy budowie tamy bobrów -Leśniczy K. Jeziorski oraz myśliwi : K. Jakubowski, J. Tomasik, J. Mucha,A. Wacławski, Wł. Krztoń i E. Sowa
Rezerwat „Mójka”
Począwszy od 1973 roku przez kolejne lata kupowano i puszczano do obwodów bażanty którymi zasiedlano pola, te piękne, królewskie ptaki są dzisiaj ozdobą łąk i pól. Dbałość o utrzymanie niektórych gatunków przejawia się szczególną ochroną zająca na którego w kole nie poluje się od trzech lat, a od kilku lat nie pozyskuje się kuropatwy. Szczególny nacisk kierowany jest na wykonanie planu odstrzału dzików oraz redukcję lisów.
Wypuszczanie młodych bażantów
Introdukcja bażantów 1987 Ryszard HUS, Janusz MUCHA, Edward SOWA z dziećmi
Historią i utrwaloną tradycją w kole jest angażowanie się myśliwych w życie tej „nie polującej” części społeczności gminy. W ramach działalności statutowej koło uczestniczy w większych uroczystościach gminnych na których terenie dzierżawi obwody, organizując wystawy prezentujące trofea oraz wyroby kultury łowieckiej. W każdy okrągły jubileusz koła, organizowana jest wystawa osiągnięć łowieckich, która przez kilka kolejnych dni udostępniana jest okolicznym mieszkańcom oraz młodzieży szkolnej. Wystawy te zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie.
Wystawa z okazji. 30 lecia koła Błażowa 1982 r Wanda Smagała ZW PZŁ Rzeszów, J. Mucha
Wystawa łowiecka 1987r w 35 lecie koła A. Kwaśny+, S. Maćkowicz, J. Mucha, Wł. Krztoń+
Wystawa łowiecka – Dynów 2005 r od lewej : W. Wardziński R. Kustra , Kamil Ziaja , J. Mucha oraz J. Kustra+
Łowczy koła J. Mucha Łowczy Okręgowy Zdzisław Ziobrowski podziwiają zgromadzone trofea – wystawa 2006r
Wystawa Dynów 2005. Od prawej : Aleksander KROCHMAL Stanisław TYMOWICZ Witold WARDZIŃSKI
Fragment wystawy Nozdrzec 2004
Koło systematycznie współpracuje ze szkołami podstawowymi – w Błażowej Dolnej oraz Futomie. Współpraca ta polega głównie na propagowaniu idei łowiectwa oraz zasad poszanowania przyrody ojczystej. Dla dzieci, angażujących się w organizowane przez PZŁ konkury i akcje mające na celu ochronę przyrody, myśliwi sponsorują nagrody rzeczowe oraz wycieczki krajoznawcze, (Przemyśl, arboretum w Bolestraszycach, Muzeum łowiectwa przy PZŁ w Rzeszowie oraz strzelnicy łowieckiej w Borze k/ Głogowa, Sandomierz – Pałac w Baranowie Sandomierskim oraz Kolbuszowa Skansen).
Muzeum Diecezjalne w Przemyślu łowczy Mucha z laseczką J.P. II
Muzeum łowiectwa ZO PZŁ w Rzeszowie Preses Szaraka M.Broszkiewicz i dyr. SP w Błażowej Dolnej J. Maciołek z uczniami
Strzelnica w Borze k/ Głogowa.
W kwietniu i maju myśliwi współpracując z leśnikami uczestnicząc w sadzeniu lasu. Zabieg ten ma ograniczyć szkody w uprawach leśnych.
Łowczy Janusz Mucha z tyłu Henryk Ciechanowicz
Pielęgnacja szkółki w Szklarach
W 1992 roku podczas uroczystej Mszy Św. w błażowskiej świątyni poświecono ufundowany przez myśliwych, zaprojektowany przez Janusza MUCHĘ, a wykonany przez Zdzisławę KOCÓJ z Błażowej sztandar koła . Poczet Sztandarowy reprezentuje koło we wszystkich uroczystościach PZŁ, oraz kościelnych i gminnych w Błażowej.
W 1998 roku koło zostało uhonorowane odznaką „Zasłużony dla łowiectwa rzeszowszczyzny”.
Poczet sztandarowy „KŁ Szarak” kol. kol. J. Zańko, S. Maćkowicz , E. Sowa
W 50 rocznicę założenia koła w lesie Szklary postawiono drewnianą kapliczkę ku czci Św. Huberta. Poświęcenia dokonał w dniu polowania hubertowskiego 5 listopada 2003 ks. kanonik A. WOJNAR z parafii Szklary w asyście kapelana koła ks. Jana KŁAKA oraz ks. Jana KOSZAŁKI proboszcza parafii Ulanica . Od tego roku każdy sezon polowań zbiorowych rozpoczyna się przy kapliczce polową Mszą św.
W dniu jubileuszu gratulacje oraz okolicznościowy puchar przekazał dla koła łowczy Okręgowy PZŁ w Rzeszowie Zdzisław Ziobrowski. Gratulacje myśliwym złożył Burmistrz Miasta i Gminy Błażowa Stanisłw Najda. Wielu myśliwych odznaczonych zostało medalami „Zasługi łowieckiej”. Dyplomami i nagrodami rzeczowymi nagrodzono myśliwych , którzy w szczególny sposób w okresie 50 lat przyczynili się do rozwoju koła, wykazali się aktywnością w rozwijaniu i umacnianiu tradycji łowieckich oraz propagowaniu idei łowiectwa.
Msza św. polowa poświęcenie kapliczki
Kapliczka w Szklarach płaskorzeźba Św. Hubert – projekt J. Mucha wyk. wspólnie ze Zb. Ziaja
Na prowadzenie swojej działalności koło pozyskuje środki pieniężne głównie ze składek myśliwych, odsprzedaży do skupu pozyskanej zwierzyny oraz polowań dewizowych. Fundusze te przeznaczane są na działalność statutową. Największe koszty generują szkody łowieckie oraz zimowe dokarmianie i poprawa warunków bytowania zwierzyny. Od 1983 roku koło przyjmuje myśliwych z Austrii, Niemiec i Hiszpanii, którzy polując w naszych obwodach wysoko oceniają stan i jakość zwierzyny. Pozyskane przez nich trofea często osiągają medalową ocenę.
Łowczy J. Mucha prezentuje swój pokój myśliwski Kutrowi Janda z Austrii
Myśliwy z Niemiec Erwin KRATKE oraz Janusz MUCHA
Polowanie dewizowe 1983 r. Od lewej :Stanisąw BEDNARZ Klaus JURKE oraz Janusz MUCHA
Przy okazji pobytu w Polsce myśliwym dewizowym prezentuje się nie tylko walory łowieckie naszego terenu, spotkania takie wykorzystywane są również do przedstawienia walorów kulturowych i historycznych Pogórza Dynowskiego organizując wycieczki do interesujących miejsc i miejscowości.
Myśliwi z Austrii zwiedzają rezerwat „Mójka” oraz Zamek w Łańcucie 2006 r
W dziedzinie kultywowania tradycji łowieckich, ochrony zwierzyny przed kłusownikami i szkodnikami koło współpracuje między innymi z myśliwymi kół, z którymi graniczy obwodami. Ukoronowaniem współpracy myśliwych z KŁ „Szarak” z KŁ „Sarenka” i KŁ „Jarząbek” w Błażowej oraz KŁ „Sarenka” w Harcie była uroczysta, koncelebrowana Msza Św. w błażowskiej parafii, odprawiona w dniu 28 X 2006 r z okazji święta patrona myśliwych Św. Huberta, Mszę celebrował ks. dziekan Jacek Rawski w asyście ks. Jana Kłak, ks. Dariusza Styrny, ks. Krzysztofa Sobeckiego. W uroczystości uczestniczyły delegacje i poczty sztandarowe: rady Okręgowej w PZŁ w Rzeszowie,, Kół Łowieckich „Szarak:,” Sarenka” i „ w Błażowej oraz Koła Łowieckiego „Sarenka „ w Harcie, a uroczystość uświetnili sygnaliści z KŁ „Sarenka” w Harcie”. Tradycją błażowską stało się organizowanie uroczystych mszy św. Hubertowskich na początku jesienno – zimowego sezonu polowań. W mszach tych licznie uczestniczą myśliwi z sąsiednich kół wraz z rodzinami. Po mszach dzięki przychylności ks. dziekana Jacka Rawskiego organizowane są spotkania intergracyjne w domu katechetycznym.
Od lewej: Ks. Krzysztof SOBIECKI, ks. Jan KŁAK, ks. Jacek RAWSKI, ks. Dariusz STYRNA
Poczty sztandarowe podczas uroczystej Mszy św. X 2006 r.
Zdjęcie pamiątkowe – Błażowa 28.10. 2006
Wystawa okolicznościowa
Biesiada
Polowanie Hubertowskie 2019
W dniu 9 listopada 2019 myśliwi KŁ "Szarak" w Błażowej polowali na dziki. Polowanie poprzedziła msza polowa przy kapliczce św. Huberta w Szklarach, celebrowana przez ks. St. Borkowskiego i ks. Stanisława Śliwę, który wygłosił pouczającą homilię. Modlono się o szczęście i bezpieczeństwo myśliwych w rozpoczynającym się sezonie polowań zbiorowych oraz o zbawienie wieczne dla zmarłych myśliwych członków koła.
Ślubowanie myśliwskie od nowych członków koła Krzysztofa Kłaka i Stanisława Domina , których opiekunami w czasie stażu kandydackiego byli Janusz Mucha i Jerzy Paściak przyjął najstarszy myśliwy w kole, kawaler "Złomu" najwyższego odznaczenia łowieckiego, ustępujący Prezes Zarządu Koła Mieczysław Broszkiewicz.
Uhonorowano również kolegów którzy w minionym sezonie łowieckim pozyskali najwięcej zwierzyny - zwłaszcza dzików przyczyniając się do ograniczenia szkód w uprawach rolniczych i przychodzie finansowym koła. Pierwsze miejsce zajął kol. Leszek Betleja, drugie Marek Tęczar, trzecie Jerzy Paściak kolejne Janusz Mucha i Grzegorz Hus. Uroczystość zakończyła wspólna biesiada na polu biwakowym koła.
W kronice koła , która prowadzona jest systematycznie od założenia do chwili obecnej, miedzy innymi udokumentowano przygodę łowiecką jakiej doświadczył Stanisław ZĄBEK na polowaniu w 1953 roku.
„ Pewnego dnia wieczorem zasiadł z dubeltówką w pobliżu lasu , na polu pod miedzą. O zmroku wyszedł na pole odyniec. Myśliwy Ząbek strzelił do dzika breneką. Raniony dzik uciekając do lasu wpadł na myśliwego podreptał go i „ubrał na siebie dubeltówkę” po prostu dzik wszedł tak niefortunnie gwizdem między strzelbę a pas, że broń pozostała na nim. Dzik uciekał do lasu ze starą kurkówką. Przedzierając się przez zarośla spowodował wystrzał z drugiej lufy. Stąd wśród kolegów myśliwych głośna była historia myśliwego , który polując na dzika sam został przez niego ostrzelany. Finał tej przygody nastąpił po kilkunastu dniach. Poszkodowany myśliwy jak się wykurował – wytropił postrzelonego dzika – jak się okazało z odstrzeloną szczęką i dobił go z innej broni. Odyniec był tak wygłodzony , że ważył około 20 kg. Oceniono, że przed postrzeleniem miał wagę około 150 kg. Po pewnym czasie myśliwy odnalazł również w lecie swoją „ pożyczoną „ przez dzika kurkówkę, która miała złamaną kolbę”